Miroslav Urbele, vedoucí obchodu profitcentra Plzeň oslavil 6.10. v TSR Czech Republic 10 let ve službách šrotu. Pracovní působení Míry ve společnosti je spjato se západočeským a jihočeským regionem. Jaký byl jeho osobní vývoj v uplynulých 10 letech a jak se proměnila naše společnost, případně trh se šrotem, jsme probrali v krátkém rozhovoru.
Míro, v kolika letech a na jakou pozici jsi nastupoval v TSR? Co jsi měl tehdy na starosti?
Před 10 lety mi bylo přesně 24 let a nastupoval jsem na pozici obchodníka pro PC Plzeň. Měl jsem na starosti Klatovsko, Domažlicko a částečně Plzeň.
Přišel jsem z oboru stavebnictví, konkrétně z firmy, která se zabývala foukanou izolací.
Co je to železo jsem samozřejmě věděl, ale že kovošrot potřebuje obchodníka, co shání železné třísky a podobné věci, to jsem neměl ani páru a přišlo mi to strašně zajímavé.
Jak se vyvinula tvoje pracovní cesta v TSR?
Moje cesta v TSR je velice rozmanitá a stále se vyvíjí 🙂 Jako obchodník jsem totiž zjistil, že kovošrot není jenom železo, ale i barevné kovy. Když zhruba po dvou letech přišla příležitost ujmout se pozice koordinátora barevných kovů, tak jsem sice chvíli váhal, ale nakonec jsem výzvu přijal a s pokorou a respektem můžu říci, že jsem si nevedl špatně a výsledky našeho týmu to dokazovaly. Možná i proto jsem dostal od vedení důvěru, a tak mě mohli postavit před mojí zatím poslední výzvu, a tím je pozice vedoucího obchodu PC Plzeň.
Co myslíš, že bylo pro tvůj růst nejdůležitější?
Rozhodně pozice koordinátora. Kdo tu pozici zastává, ví sám, že je to činnost zodpovědná za finanční výsledky celé skupiny BK. Nejenom, že s pozicí rostlo moje sebevědomí a stával jsem se odborníkem na barevné kovy, ale i v oboru celkově. Potkáte spoustu zajímavých lidí a vedete moc zajímavých rozhovorů. Zároveň mi to pomohlo dospět a začal jsem si uvědomovat, čehože jsem to vlastně součástí.
Jakým způsobem se za tuto dobu změnilo TSR?
Hokejovou terminologií bych to rozdělil na třetiny. V první třetině, kdy jsem do firmy nastoupil, to tu nebylo vůbec jednoduché. Takže jsme museli vyměnit trenéra a do druhé třetiny jsme nastoupili jako úplně jiný tým. Tým, který chce vytvářet společnou firemní kulturu, tým který hraje jako jeden a ne jako jedinec, tým který si rád nechá pomoct a poradit. S pokorou a respektem jeden k druhému se z TSR v průběhu druhé třetiny stala firma, která roste a má za sebou skvělé výsledky jak po stránce finanční, tak po stránce lidské. Třetí třetinu máme právě rozehranou. Firma roste jak do šířky, tak do výšky a hrozně nám všem držím palce, abychom si udrželi to, co jsme ve druhé třetině společně vybudovali.
Čeho si na firmě nejvíc vážíš?
Na naší firmě si nejvíce vážím toho, že je empatická vůči svým zaměstnancům. Snaží se vytvářet ty nejlepší podmínky pro všechny naše pracovní pozice. Je dobře, že se firma snaží o udržitelnost svých kvalitních lidí a nebere je jako kus, který až přestane mít motivaci, tak ho jednoduše vymění. Myslím si, že spousta z nás není nebo nebyla na tento přístup korporátní firmy zvyklá. Myslím, že když se zeptáš nových kolegů, kteří nastoupili v posledních měsících, tak moje slova potvrdí :-).
Můžeš něco vzkázat kolegům, případně kolegům obchodníkům?
V první řadě bych chtěl poděkovat všem, co se mnou kráčí od začátku. Ať už jsou to přímo kolegové z Plzně, nebo kolegové napříč republikou. Poděkování patří i centrále za support naší práce a v neposlední řadě klukům z vedení společnosti. Těm bych chtěl poděkovat za důvěru a taky za to, že můžu dělat, co mě baví.
Všem obchodníkům, zejména těm novým, bych chtěl vzkázat, ať mají ocelové nervy a trpělivost. Náš obor není vždy jednoduchý a nepřináší okamžité výsledky. Proto buďte urputní a nevzdávejte se. Výsledky se dostaví záhy 😉
na fotce zleva: Stanislav Petr, jednatel; Miroslav Urbele; Ján Ilavský, jednatel; Jaroslav Palla, jednatel